Odborné studie
Jak na volby?
Volby jsou za rohem! Přemýšleli jste, jak toto téma uchopit ve výuce? Připravili jsme pro vás volební speciál plný inspirace - lekce, podklady, nástroje, tipy...
Občanská angažovanost 2015 - nový výzkum
COV představuje unikátní výzkum, který na vzorku 3 876 dotazovaných podrobně zmapoval, jakým veřejně prospěšným aktivitám se Češi věnují ve svém volném čase. Snaží se vnést jasno do otázky, jestli se angažují vůbec, nebo naopak docela hodně. Jedním z jeho hlavních výstupů je „mapa angažovanosti“, která ukazuje, jaké skupiny a jak se zapojují do veřejného prostoru.
Psychologické základy aktivního občanství
Britský think-tank RSA (Royal Society for the encouragement of Arts, Manufactures and Commerce) vypracoval odbornou studii, kde autoři hledají motivy k aktivnímu občanskému jednání na základě současných psychologických výzkumů Roberta Kegana a Ronalda Heifetze.
Jak se školy s nejlepšími výsledky dostaly na vrchol
Poslední studie z řady publikovaných prací věnovaných vzdělávání od společnosti McKinsey, která působí jako profesionální poradce pro mnohé firmy, instituce a vlády v oblastech sociálních inovací, zdraví, vzdělávání a ekonomického rozvoje. Tato studie se zaměřila na to, co mají společného nejlepší školy na světě a jak této pozice dosáhly. Autoři poukazují na to, že přes značný nárůst prostředků v sektoru vzdělávání a školství a mnoho snah o reformu, výsledky ve vzdělávácí oblasti mnoha škol se za posledních nekolik desetiletí změnily jen minimálně nebo vůbec. Jenom málo z realizovaných reforem (například zvyšování autonomie škol a redukce počtu žáků ve třídě) přineslo požadované výsledky.
Vlastencem za každou cenu?
Studie dvou amerických autorů zkoumá různá pojetí vlastenectví. Vysvětluje rozdíl mezi bezpodmínečnou podporou státu bez ohledu na jeho politiku a vlastenectvím podmíněným, které vychází z poznání hodnot, na kterých stát stojí, a kritického zhodnocení, zda tyto hodnoty naplňuje. Studie identifikuje faktory, které ovlivňují občany v příklonu k jedné nebo druhé variantě vlastenectví.
Meze politické účinnosti: vzdělávání občanů pro demokratickou společnost
"Můžete to zkusit a měnit věci, ale v podstatě se budete jen cítit špatně, že se o něco pokoušíte. Oni ani nechtěli slyšet, co jsem říkal. Nezajímá je to.“
Jaký je rozdíl? Mapování výstupů občanské participace
Studie Centra vývoje a výzkumu občanství (Development Reseach Centre on Citizenship) byla publikována v rámci desetiletého výzkumu občanské participace ve více než 20 zemích světa a odpovídá na otázku, zdali občanská participace vede ke konkrétním změnám na úrovni jednotlivce i státu.
Participativní občanství v Evropské unii
Studie vedená dr. Bryony Hoskins ze Southamptonské univerzity se zabývala způsoby a rozsahem, jak se lidé v Evropě aktivně podílejí na životě společnosti, komunity a politiky, a zároveň také usilovala o nalezení faktorů, které jim v tom brání. Výsledky potvrdily vzájemnou souvislost mezi participativním občanstvím, ekonomickou konkurenceschopností a sociální kohezí.