Novinky
Rozvoj demokratické kultury ve školách
Chcete ve vaší škole podporovat rozvoj demokratické kultury? Případně chcete svou činností podpořit takovýto rozvoj jako externista? Pak by vás mohly zajímat další informace o našem aktuálním programu.
Jak na prezidentské volby?
Prezidentské volby jsou za rohem! Přemýšleli jste, jak toto téma uchopit ve výuce? Připravili jsme pro vás volební speciál plný inspirace - lekce, podklady, nástroje, tipy...
Demokratická kultura ve vzdělávání
Pokládáte si někdy otázku, jak byste mohli přispět k posilování demokracie? Pokud ano, věříme, že by pro vás mohl být zajímavou inspirací model kompetencí pro demokratickou kulturu Rady Evropy.
Demokratické kompetence v digitálním světě
Finišujeme mezinárodní projekt pod hlavičkou Rady Evropy, kde jsme hledali způsoby jak mluvit o demokratických hodnotách v kontextu probíhající informačně technologické revoluce
Staňte se pilotní školou občanského vzdělávání
V rámci pokusného ověřování systémové podpory občanského vzdělávání na školách hledáme pilotní školy. Pilotáž bude probíhat na 21 školách od června 2016 po dobu následujících 2 let. Přihlašování končí již 17. května ve 20:00!
Nové učební lekce na portálu VychovakObcanstvi.cz
I v tomto roce se můžete těšit na lekce, které pro Vás - a společně s Vámi - připravujeme. Zaměřujeme se na aktuální témata, která rezonují v celé společnosti, a ve výuce by proto neměla chybět. Lekce publikujeme postupně a nepravidelně. Metodický portál se proto vyplatí sledovat průběžně...
Občanská angažovanost 2015 - nový výzkum
COV představuje unikátní výzkum, který na vzorku 3 876 dotazovaných podrobně zmapoval, jakým veřejně prospěšným aktivitám se Češi věnují ve svém volném čase. Snaží se vnést jasno do otázky, jestli se angažují vůbec, nebo naopak docela hodně. Jedním z jeho hlavních výstupů je „mapa angažovanosti“, která ukazuje, jaké skupiny a jak se zapojují do veřejného prostoru.
Seminář 4.6. v Poslanecké sněmovně
Předseda poslanecké sněmovny PČR a další vrcholní zástupci Sněmovny ve spolupráci s COV a KAS pořádají seminář "100 let české demokracie", kde bude mimo jiné představen výzkum "Občanská angažovanost 2015". Seminář proběhne 4. června od 10:30.
Nová knížka o participaci - GeoParticipace
V Olomouci právě vyšla nová knížka: "GeoParticipace – jak používat prostorové nástroje v rozhodování o lokalitách, ve kterých žijeme?". Pod vedením Jiřího Pánka představují autoři rozdílné přístupy práce s informacemi při zapojování veřejnosti do rozhodovacího procesu. Na publikaci se podílel i Milan Hrubeš z COV.
Poslanecká sněmovna přijala usnesení na podporu OV
Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR dnes schválila usnesení na podporu občanského vzdělávání. Svým způsobem jde o historický moment, neboť poslanci poprvé jednoznačně vyjádřili podporu rozvoje systematického OV, coby nevyhnutelnou podmínku a předpoklad existence svobodného a demokratického státu.
1914 -2014: Lessons from History? Citizenship Education and Conflict Management
Jaká je úloha občanského vzdělávání v prevenci a pro řešení konfliktů v Evropě? 100 let po vypuknutí I. Světové války se ve Vídni sejdou experti a lektoři občanského vzdělávání, aby diskutovali jednu ze základních úloh vzdělávání k demokracii a míru. COV zve srdečně všechny kolegy a přátele občanského vzdělávání na výroční NECE konferenci, tentokrát do Vídně.
Nová publikace z dílny COV
Výzkumná zpráva o postojích a potřebách učitelů základních a středních škol ve vztahu k začleňování témat globálního rozvojového vzdělávání.
Volební neřesti a další materiály
Představujeme Vám učební pomůcky související s volbami (nejen) do poslanecké sněmovny. Jde o pět s nadsázkou zobrazených typických situací – tzv. Volebních neřestí – kterých se politici často dopouštějí...
Nové metodické příručky a publikace
COV vydává nové příručky z dílny Rady Evropy. Třetí a šestý svazek řady metodických materiálů pro výchovu k občanství a lidským právům obsahují řadu lekcí, výukových hodin a materiálů pro učitele i žáky druhého stupně základních škol i středoškoláky. Materiály jsou zdarma ke stažení v PDF či na tištěné na objednávku.
Občanem v EU: semináře a metodiky pro učitele
Centrum občanského vzdělávání ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v ČR a Úřadem vlády ČR nabízí učitelům středního stupně vzdělávání dvoudenní kurz doplněný inovativní metodickou podporou ke klíčovým otázkám Evropské unie. Na Moravě proběhnou kurzy již v listopadu a prosinci, v Čechách pak na jaře příštího roku. Přihlašujte se již dnes!
Argumentační fauly
Stručný přehled nejrozšířenějších argumentačních faulů přehledně graficky zpracovaných a rozdělených do šesti kategorií. Každý faul je stručně vysvětlen a opatřen konkrétním příkladem. Materiál je volně ke stažení ve vysokém rozlišení v barevné i černobílé variantě.
Učím s RESPEKTem: každý týden nová lekce na aktuální téma
Od začátku školního roku 2012/2013 nabízí COV ve spolupráci s časopisem Respekt každý týden lekci pro učitele na aktuální témata. Lekce jsou k dispozici ke stažení zde na webu - klíčové slovo "Učím s RESPEKtem".
Nové publikace
COV vydal řadu publikací k podpoře občanského vzdělávání na školách. Patří mezi ně tři přeložené publikace Rady Evropy (Slovníček pojmů k občanskému vzdělávání, Charta občanského vzdělávání, a metodická příručka Vzděláváním k demokracii). Kromě toho COV vydal dvě krátké publikace vlastní produkce: Doplňující koncepci k současnému kurikulu výchovy k občanství, a analytickou sondu Občanské vzdělávání v kontextu českého školství. Publikace jsou k dispozici na konferencích COV 26.4. v Praze, 3.5. v Ostrově a 9.5. v Brně.
Politika do školy patří - 17., 19. a 20. 9. 2012
Vzdělávací semináře COV pro pedagogy navazují na projekt Člověka v tísni Studentské volby 2012, organizované programem Jeden svět na školách. Kurzy jsou otevřeny všem zájemcům ze stran učitelů. Účast zdarma.
Řeš to v Řeži - mezinárodní setkání nad občanskou angažovaností 31. 5. - 3. 6. 2012
Občanská renesance v době neklidu 31. 5. - 3. 6. 2012 v Řeži u Prahy „Myslím si zkrátka a dobře, že obětavci, pociťující odpovědnost za celý svět a znovu a znovu se vrhající za jeho posměchu do svých donkichotských dobrodružství, by si měli umět – v zájmu obecném i svém – dělat legraci sami ze sebe.“ (V. Havel)
KONFERENCE 2012: České děti a angažovanost. Prospěch: dostatečný.
Jaké dnes potřebujeme občanské vzdělávání v ČR? Jak naučit žáky, že mají nejen práva, ale i povinnosti? To jsou témata tří konferencí, které pořádá COV ve spolupráci s Centrem pro demokratické učení v dubnu a květnu v Praze, Brně, a Ostrově u Karlových Varů. Účast v panelových diskusích přislíbili Jan Sokol, Ondřej Liška, Anna Putnová, a Marcel Chládek. Na devíti workshopech představíme nové metodické materiály a postupy pro rozvoj aktivního občanství v každodenní výuce.
Projekt Výchova k občanství vstupuje do další fáze
Se začátkem nového školního roku začíná i další etapa projektu Výchova k občanství realizovaného na bezmála čtyřiceti školách v celé ČR. Učitelé v rámci ní zužitkují dovednosti z jarních kurzů. Mohou se při tom těšit i na další odbornou a metodickou podporu ze strany COV.
Učitelé se seznámili s novou koncepcí výchovy k občanství
Občanská témata, která nejsou dostatečně pokryta v Rámcových vzdělávacích programech; metodické a didaktické postupy vhodné k rozvíjení dovedností a postojů, ve kterých žáci našich škol podle mezinárodních výzkumů zaostávají; řada materiálů a modelových lekcí použitelných pro různé oblasti občanské výchovy. To vše nabízel kurz Výchova k občanství, jehož významnou část absolvovalo téměř 80 učitelů základních a středních škol ze všech krajů České republiky.
COV hostilo mezinárodní workshop
Dílna o využití moderních komunikačních technologií v občanském vzdělávání se uskutečnila v dubnu 2011 v Brně. Workshop s účastí více než čtyřiceti odborníků ze šestnácti zemí pořádala Evropská síť občanského vzdělávání (Networking European Citizenship Education, NECE) ve spolupráci s Centrem občanského vzdělávání.
Kurz Výchovy k občanství pro učitele odstartoval
První učitelé občanské výchovy a příbuzných humanitních oborů ochutnali koncepci výchovy k občanství připravenou Centrem občanského vzdělávání.
Je třeba dobrovolnictví více materializovat?
Nad touto a dalšími otázkami se zamýšleli panelisté večera Husa klubu s tématem Dobrovolnictví aneb Jak měnit věci kolem sebe?
Kurz občanské výchovy pro učitele téměř hotov
Řešitelský tým COV spolu s koordinátory ze všech krajů ČR promýšlel jednotlivé bloky a tématické moduly kurzu pro občanskáře. Třetí workshop se uskutečnil 10.-12. prosince v Plzni.
S frustrací se dá pracovat
"Politika je taková, jaká je, protože se o ni lidé nestarají", říká ředitel COV Ondřej Matějka v měsíčníku muni.cz
"A kdepak máme ty demokraty?" ptá se časopis Eurokampus
Prosincové číslo časopisu Eurocampus přineslo na straně 8 článek o COV.
Druhá dílna projektu Výchova k občanství
Druhá dílna týmu Centra občanského vzdělávání a krajských koordinátorů proběhla v posledním listopadovém víkendu v Novém Městě na Moravě. Kromě přípravy programů k jednotlivým modulům kurzu pro učitele účastníci diskutovali např. o využití metody transakční analýzy.
Brněnská televize přinesla rozhovor o COV
Tomáš Protivínský a Jaroslav Petřík byli hosty pořadu Vlna z Brna, který odvysílala Brněnská televize 26. listopadu 2010.